Ekspresy do kawy

Smaczna i elegancko podana kawa to ważny atrybut każdego lokalu gastronomicznego.

Obecnie restauratorzy i bariści najczęściej używają ekspresów ciśnieniowych, które pozwalają na przyrządzenie aromatycznej i esencjonalnej kawy z delikatną cremą. Bazą do przygotowania wszelkich napojów kawowych jest espresso.

Można wyodrębnić pięć kluczowych czynników mających wpływ na jakość kawy espresso. Po pierwsze, kawa – świeża, specjalnie przygotowana do espresso kawa w ziarnach musi być na optymalną grubość zmielona. Właściwa porcja to 7 – 8 g na filiżankę. Nasypaną do kolby kawę należy mocno i równo ubić. Drugim czynnikiem jest woda – zmiękczona i w miarę możliwości przefiltrowana. Równie istotny wpływ na jakość kawy ma zastosowane ciśnienie 8-12 bar. Kolejnym elementem jest temperatura parzenia: 88-92°C, również idealna do spożycia kawy bezpośrednio po podaniu (uwaga – aby nie obniżyć szybko temperatury podanej kawy, należy nalewać ją do podgrzanych filiżanek). Ostatnim czynnikiem w procesie przyrządzania kawy jest czas parzenia – 20-25 s na 20-25 ml.

W całym procesie niebagatelny udział ma barista, który odpowiednio dobiera grubość mielenia kawy, siłę docisku przy ubijaniu porcji, a także może popisać się swoimi umiejętnościami przy przyrządzaniu efektownych napojów na bazie espresso.

Ekspres automatyczny do kawy
X